O protetyce słów kilka.

Czym jest leczenie protetyczne? Dlaczego jest tak ważne ? Jakie mamy metody leczenia protetycznego?

Czym jest leczenie protetyczne?

Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie prawidłowej funkcji oraz wyglądu układu stomatognatycznego. Leczenie protetyczne polega na odtworzeniu utraconych tkanek zębów oraz odbudowie otaczających je tkanek miękkich. 

Jakie korzyści możemy odnieść z leczenia protetycznego?

Utrata zęba nie jest jedynie problemem estetycznym. Często nie zdajemy sobie sprawy z negatywnych następstw uszkodzenia nawet pojedynczego zęba. Nasze zęby pracują zespołowo, dlatego pozostałe zęby muszą przejąć funkcje brakujących lub połamanych. Podczas żucia pokarmu nagryzamy z siłą około 60 kg. Jeśli tak duży nacisk rozchodzi się na niepełne łuki zębowe doprowadza to do ich szybszego zużycia oraz przesuwania zębów z prawidłowych pozycji. Dla prawidłowej funkcji zgryzu potrzebne jest nie tylko pełne uzębienie, ale także jego odpowiednia wysokość. Brak lub posiadanie zniszczonych zębów może wpływać na cały układ stomatologiczny, utrudniając mówienie oraz spożywanie pokarmów. Co więcej ubytki w uzębieniu negatywnie wpływają na mięśnie oraz staw skroniowo-żuchwowy, co dalej może skutkować nawracającymi bólami głowy. Mogą one promieniować do szyi lub uszu lub być przyczyną szumów usznych. Dodatkowo decydując się na odbudowę protetyczną chronimy znacznie uszkodzony ząb przed pęknięciem, zapobiegając konieczności jego ekstrakcji.

Jakie są wskazania do odbudowy protetycznej?

  • rozległy proces próchnicowy
  • odbudowa zęba po leczeniu endodontycznym
  • rozległe urazy zębów
  • braki w uzębieniu
  • odbudowa po wprowadzeniu implantu zębowego
  • korekta estetyki zębów 
  • korekta wysokości zwarcia
  • zaburzenia czynności układu stomatognatycznego

Jakie są metody leczenia protetycznego ?

Rodzaje uzupełnień protetycznych możemy podzielić przede wszystkim na odbudowy stałe oraz wyjmowane.

Uzupełnienia stałe takie jak licówki, nakłady, korony oraz mosty są osadzone na zębach lub implantach (korony, mosty). Zapewniają one najlepszy komfort, wiernie imitujący zdrowe uzębienie.

Uzupełnienia wyjmowane ogólnie nazywa się protezami, jednak ich konstrukcje potrafią się znacznie od siebie różnić. Wykorzystanie zaczepów precyzyjnych wykonanych na zębach lub implantach zauważalnie poprawia stabilność protezy w ustach. Natomiast uzupełnienia wyjmowane oparte na śluzówce charakteryzują się mniejszą stabilizacją.

W naszej placówce, każde leczenie poprzedzone jest kompletną diagnostyką obejmująca ocenę warunków oraz ustalenie przyczyny braków. Uzupełnienia projektowane są indywidualnie, dobierane odpowiednio do przypadku oraz oczekiwań pacjenta.

Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju braków. Ubytek niewielkiego fragmentu korony zęba można odbudować wypełnieniem kompozytowym (stomatologia zachowawcza). Jeśli natomiast ubytek jest rozleglejszy, lub ząb poddany jest dużym obciążeniom należy rozważyć odbudowę protetyczną stałą (licówka, nakład, korona). Braki pojedynczego lub kilku zębów wymagają wnikliwej oceny i doboru terapii. Najlepszą metodą uzupełnienia zębów są odbudowy oparte na implantach lub zębach własnych, ponieważ zapewniają pacjentowi najlepszy komfort.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń! 690 312 720

powiązane usługi

Korona pełnoceramiczna

2200 zł

Korona pełnoceramiczna
w odcinku estetycznym

2400 zł

Licówka ceramiczna

2400 zł

Licówka kompozytowa bezpośrednia

od 950 do 1300 zł

Wkład koronowo korzeniowy

850 zł

Odbudowa implantu koroną
na łączniku indywidualnym

od 2900 do 3700 zł

Proteza wyjmowana

od 1600 zł

Szyna relaksacyjna

od 800 zł

Flow injection
kompozytowa odbudowa zęba

850 zł

Mock-up
odbudowa diagnostyczna

250 zł

Korona tymczasowa kompozytowa

350 zł

najnowsze wpisy

Piękny uśmiech- czyli twój najlepszy przyjaciel.

Jest z nami od najmłodszych lat. Czy wiesz, że pierwszy świadomy uśmiech pojawia się już nawet w 2 miesiącu życia?  Jest on reakcją na to co dla dziecka najważniejsze, czyli bliskość rodziców, ich ciepło oraz troska. Od tego momentu uśmiech towarzyszy nam podczas całego życia we wszystkich radosnych chwilach. Jest on z nami zarówno w…

czytaj więcej

Ortodoncja – co warto wiedzieć?

Czym  jest leczenie ortodontyczne? Leczenie ortodontyczne polega na profilaktyce oraz leczeniu wad zgryzu poprzez zmianę ustawienia zębów, co powoduje nie tylko korzystny efekt estetyczny, ale również poprawę funkcji. Może być też wykonywane aby poprawić warunki do wprowadzenia implantu zębowego lub do leczenia protetycznego. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i…

czytaj więcej

Kontakt

Centrum Medyczne Smile and Care
ul. Cybernetyki 6a BU2
e-mail: pomoc@smileandcare.pl
02-677 Warszawa
NIP 5213934858
Regon 38953469700014

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 09:00-20:00
Wtorek: 09:00-20:00
Środa: 09:00-20:00
Czwartek: 09:00-20:00
Piątek: 09:00-20:00
Sobota: 09:00-14:00