Wizyta u dentysty a ciąża

Jak przygotować się do ciąży? Kiedy należy udać się do dentysty w ciąży? Czy ciąża psuje zęby? Czy leczenie w ciąży jest bezpieczne?Kiedy jest najlepszy czas na leczenie stomatologiczne w ciąży?

Jak przygotować się do ciąży?

Przygotowanie do ciąży obejmować powinno nie tylko wizyty u ginekologa, ale również kontrole u innych specjalistów. Bardzo ważne jest zadbanie o zdrowie jamy ustnej. Jeżeli jesteśmy na etapie planowania ciąży to bezwzględnie powinniśmy udać się do dentysty, aby ocenił uzębienie i stan  jamy ustnej. Jest to też najlepszy czas na leczenie zębów, tak aby przed ciążą wyeliminować wszystkie zmiany próchnicowe oraz ogniska stanu zapalnego. 

Kiedy należy udać się do dentysty w ciąży?

Do dentysty należy udać się jeszcze przed zajściem w ciąże. Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, to wizytę powinniśmy odbyć jak najszybciej, już w pierwszym trymestrze. Dodatkowo należy zabrać ze sobą kartę ciąży. Jest w niej specjalna rubryka, w której lekarz dentysta opisuje stan jamy ustnej ciężarnej. Informacje o ewentualnych ogniskach zapalnych, wykonanym leczeniu lub o konieczności jego kontynuacji mogą być niezwykle istotne dla lekarza prowadzącego lub w sytuacji nagłej dla lekarza na izbie przyjęć. Niezależnie od stanu jamy ustnej należy pamiętać o konieczności odbywania regularnych wizyt kontrolnych, zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. 

Czy ciąża psuje zęby?

Nie jest prawdą, że sama ciąża powoduje uszkodzenie zębów oraz zwiększoną ilość próchnicy. Zmiany hormonalne w ciąży mogą wpłynąć na pojawienie się zwiększonej tkliwości oraz krwawienia z dziąseł, co może zniechęcać do dokładnego szczotkowania zębów. Dodatkowo wymioty oraz nocne podjadanie mogą sprzyjać rozwojowi płytki nazębnej. Te wszystkie składowe powodują, że należy szczególnie zwrócić uwagę na prawidłową higienę oraz regularne kontrole u dentysty. Jeżeli natomiast będziemy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, to nie powinniśmy zauważyć pogorszenia jej stanu w trakcie ciąży.

Czy leczenie w ciąży jest bezpieczne?

Prawidłowo wykonane leczenie w ciąży jest jak najbardziej bezpieczne. Zarówno większość procedur jak i stosowanych leków jest bezpiecznych w ciąży. Dodatkowo nie należy obawiać się znieczulenia podczas przeprowadzanego leczenia. To stres wynikający z bólu może być bardziej szkodliwy dla rozwijającego się płodu. Najlepszym czasem na leczenie w ciąży jest II trymestr, jednak nie zawsze możne odroczyć terapie. Pamiętaj, że jeżeli uprzedzisz dentystę o swoim stanie to nie zastosuje leków ani procedur szkodliwych dla dziecka lub dla Ciebie. 

Jakie procedury można wykonywać w ciąży?

Zabiegi, z którymi nie należy zwlekać to odpowiednia higienizacja jamy ustnej, leczenie próchnicy, leczenie endodontyczne zębów z zapaleniem miazgi, protetyczna odbudowa bardzo zniszczonych zębów, ekstrakcje zębów będących ogniskiem stanu zapalnego nie poddającego się leczeniu, chirurgiczne leczenie ropni oraz zmian podejrzanych onkologicznie. Ich zaniechanie lub opóźnianie wykonania w ciąży może być szkodliwe dla jej przebiegu. Procedury, z którymi należy zaczekać do rozwiązania to planowe ekstrakcje zębów (na przykład ósemek), planowe lub powtórne leczenie endodontyczne zębów bez zapalenia miazgi, przeszczepy dziąseł, zabiegi stomatologii estetycznej w tym wybielanie, licówki, planowe leczenie protetyczne oraz wprowadzanie implantów zębowych. Nie jest to też najlepszy czas na rozpoczynanie leczenia ortodontycznego. Należy natomiast pamiętać, że ciąża nie jest przeciwskazaniem do kontynuacji już rozpoczętego leczenia ortodontycznego. 

Czy w ciąży można wykonywać zdjęcia RTG zębów?

Wykonywanie zdjęć RTG w ciąży budzi wiele kontrowersji. Należy zdawać sobie sprawę, że zdjęcia zębowe jak i pantomogram wykonany przez nowoczesne lampy emitują bardzo niskie dawki promieniowania. Często dawki te są niższe niż dawki promieniowania przyjmowane podczas lotu samolotem zdjęć wewnątrzustnych niższe niż promieniowanie tła przyjmowane przez nas przez godzinę. Nie należy wykonywać zdjęć RTG w ciąży w sytuacjach, w których nie jest ono konieczne. Natomiast jeżeli diagnostyka z użyciem promieniowania jest niezbędna do prawidłowego leczenia, to należy ją przeprowadzić. O takiej sytuacji, wraz z oceną ryzyka oraz korzyści z diagnostyki, powinieneś zostać rzetelnie poinformowany przez lekarza dentystę.

Kiedy jest najlepszy czas na leczenie stomatologiczne w ciąży?

W sytuacji gdy w jamie ustnej istnieje stan zapalny, leczenie należy rozpocząć niezwłocznie. Niezależne od etapu ciąży nie należy się obawiać leczenia, ponieważ zaniechanie interwencji jest znacznie bardziej niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Jeżeli leczenie nie jest pilne oraz dentysta uzna, że można je bezpiecznie odroczyć, to najlepszym okresem na wykonywanie interwencji medycznych jest drugi trymestr. Jest to okres, w którym znacznie spada ryzyko poronień oraz ryzyko porodu przedwczesnego jest znacznie niższe niż w kolejnym trymestrze. 

Jakie mogą być konsekwencje zaniedbań stomatologicznych w ciąży?

Konsekwencje takich zaniedbań mogą być naprawdę poważne. Obecne ogniska stanów zapalnych w jamie ustnej mogą być przyczyną przedwczesnego odpływania wód płodowych, wcześniejszego porodu a co za tym idzie niskiej masy urodzeniowej oraz wcześniactwa wraz z wszystkimi jego konsekwencjami. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie jamy ustnej przed ciążą, leczenie obecnych ognisk zapalnych oraz regularne kontrole w czasie jej trwania.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń! 690 312 720

najnowsze wpisy

Co robić po usunięciu zęba? Poradnik dla pacjenta

Rozumiemy że usuniecie zęba może być stresujące dla pacjenta, przez co trudniej jest zapamiętać wszystkie wskazania. Dlatego poniżej znajdziesz praktyczne zalecenia, jak dbać o miejsce po usunięciu zęba. Odpowiednia opieka poekstrakcyjna ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego gojenia się rany, zapobiegania powikłaniom i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Nie usuwaj tamponu zbyt wcześnie Dentysta umieści w ranie jałowy…

czytaj więcej

Piękny uśmiech- czyli twój najlepszy przyjaciel.

Jest z nami od najmłodszych lat. Czy wiesz, że pierwszy świadomy uśmiech pojawia się już nawet w 2 miesiącu życia?  Jest on reakcją na to co dla dziecka najważniejsze, czyli bliskość rodziców, ich ciepło oraz troska. Od tego momentu uśmiech towarzyszy nam podczas całego życia we wszystkich radosnych chwilach. Jest on z nami zarówno w…

czytaj więcej

Kontakt

Centrum Medyczne Smile and Care
ul. Cybernetyki 6a BU2
e-mail: pomoc@smileandcare.pl
02-677 Warszawa
NIP 5213934858
Regon 38953469700014

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 09:00-20:00
Wtorek: 09:00-20:00
Środa: 09:00-20:00
Czwartek: 09:00-20:00
Piątek: 09:00-20:00
Sobota: 09:00-14:00