Ortodoncja – co warto wiedzieć?

Czym jest leczenie ortodontyczne? Jakie są konsekwencje nieleczenia wad zgryzu? Czy już pora aby moje dziecko poszło na wizytę do ortodonty? Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Czym  jest leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne polega na profilaktyce oraz leczeniu wad zgryzu poprzez zmianę ustawienia zębów, co powoduje nie tylko korzystny efekt estetyczny, ale również poprawę funkcji. Może być też wykonywane aby poprawić warunki do wprowadzenia implantu zębowego lub do leczenia protetycznego. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jakie są konsekwencje nieleczenia wad zgryzu?

Wielu osobom leczenie ortodontyczne kojarzy się jedynie z poprawą estetyki uśmiechu. Prawdą jest, że niesamowicie wpływa ono na poprawę wyglądu, natomiast nie jest to jego główny cel. Konsekwencji nieleczonych wad zgryzu może być wiele i często nie łączymy ich z problemem ortodontycznym. Należą do nich wady wymowy, trudności podczas spożywania posiłków, w tym żucia oraz połykania, bóle w stawie skroniowo-żuchwowym, a nawet bóle głowy lub promieniujące do uszu lub szyi. Dodatkowo nieprawidłowe ustawienie zębów może utrudniać zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz sprzyjać powstawaniu chorób przyzębia. Jeżeli cierpimy na którąś z tych przypadłości warto skonsultować się z lekarzem ortodontą, który dokładnie zbada zgryz, oceni czy nasz dyskomfort wynika z jego wady, a co najważniejsze zaproponuje terapie pozwalające pozbyć się dolegliwości.

Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się jak najwcześniej, często już w momencie pojawiania się zębów mlecznych. Oczywiście nie oznacza to, że jest to już moment na właściwe leczenie. Taka wizyta jest przydatna aby skonsultować z lekarzem warunki anatomiczne zgryzu, prawidłowość wyrzynania zębów (zarówno stałych jak i mlecznych), a co najważniejsze otrzymać instrukcje postępowania, dzięki którym można uniknąć nabytych wad zgryzu. Podczas takiej wizyty lekarz jest w stanie ocenić kiedy i czy leczenie ortodontyczne będzie potrzebne u Twojego dziecka. Ważne jest aby mieć świadomość, że każde dziecko jest inne i w innym momencie może wymagać rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, dlatego nie można określić jednego uniwersalnego wieku w jakim należy rozpocząć leczenie. Nie warto jednak czekać z rozpoczęciem terapii, ponieważ u młodszych pacjentów poza korektą nieprawidłowości zębowych, mamy też wpływ na rozwój kości.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Obecnie dostępne jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. W najprostszym podziale aparaty ortodontyczne dzielimy na stałe i wyjmowane, dodatkowo do wyboru mamy również leczenie niewidocznymi nakładkami. Naturalnym jest, że czujemy się zagubieni wobec ilości ścieżek terapeutycznych. Warto mieć świadomość, że nie każda metoda jest odpowiednia do leczenia danej wady zgryzu, dlatego tak ważna jest konsultacja z ortodontą. W Centrum Medycznym Smile and Care podczas pierwszej wizyty pacjent zostaje dokładnie zbadany przez lekarza ortodontę, który ma do dyspozycji nowoczesne zaplecze diagnostyczne w tym tomografie komputerową wraz z cefalometrią. Po dokładnej diagnostyce lekarz podaje pełną informacje na temat obecnej wady zgryzu oraz możliwych metod terapeutycznych. Jest to też moment, w którym pacjent uzyskuje informacje o szacowanym czasie oraz kosztach leczenia. Gdy pacjent jest dokładnie zdiagnozowany oraz otrzyma pełną informacje można przejść do właściwego leczenia, które jest indywidualnie zaplanowane dla każdego pacjenta.  

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń! 690 312 720

powiązane usługi

Konsultacja ortodontyczna

250 zł

Konsultacja ortodontyczna
z pełną dokumentacją zdjęciową

520 zł

Opracowanie planu leczenia

240 zł

Aparat zdejmowany (wraz z wyciskami)

od 1200 do 1700 zł

Wizyta kontrolna aparat zdejmowany

200 zł

Aparat stały metalowy

2400zł

Aparat stały estetyczny

3300 zł

Wizyta kontrolna aparat stały

300 zł

Usunięcie aparatu stałego

440 zł

Retencja stała

660 zł

Aparat retencyjny zdejmowany

650 zł

Aparat nakładkowy
(wraz z wizytami kontrolnymi)

od 5300 do 18000 zł

najnowsze wpisy

Dzielny Pacjent- czyli jak sprawić by Twoje dziecko nie bało się dentysty?

Kiedy pierwszy raz pojawić się z dzieckiem u stomatologa? Zapewne wielu rodziców zastanawia się, kiedy po raz pierwszy odwiedzić gabinet dentystyczny? Jeżeli takie pytanie zrodziło się w Twojej głowie to znaczy, że zarówno Ty jak i Twoje dziecko jesteście gotowi by zapoznać się ze stomatologiem. Na wstępie warto zaznaczyć, że na pierwszą wizytę najlepiej udać...

czytaj więcej

Piękny uśmiech- czyli twój najlepszy przyjaciel.

Jest z nami od najmłodszych lat. Czy wiesz, że pierwszy świadomy uśmiech pojawia się już nawet w 2 miesiącu życia?  Jest on reakcją na to co dla dziecka najważniejsze, czyli bliskość rodziców, ich ciepło oraz troska. Od tego momentu uśmiech towarzyszy nam podczas całego życia we wszystkich radosnych chwilach. Jest on z nami zarówno w...

czytaj więcej

Kontakt

Centrum Medyczne Smile and Care
ul. Cybernetyki 6a BU2
e-mail: pomoc@smileandcare.pl
02-677 Warszawa
NIP 5213934858
Regon 38953469700014

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 09:00-20:00
Wtorek: 09:00-20:00
Środa: 09:00-20:00
Czwartek: 09:00-20:00
Piątek: 09:00-20:00
Sobota: 09:00-14:00