Implanty co warto wiedzieć?

Co to jest implant? Do czego służy? Jak wygląda zabieg? Czy każdy może mieć wprowadzone implanty? Jakie są zalety i wady?

Co to jest implant? Do czego służy?

Implant zębowy to wprowadzana w kość odbudowa utraconego zęba. Jest to obecnie najlepsza imitacja naturalnych tkanek. Implant to wyjątkowe ciało obce, które podlega procesowi osteointegracji. Proces ten doprowadza do połączenia kości z powierzchnią implantu. 

informacja o budowie implantu
Budowa implantu

Pierwszy implant został wprowadzony w 1965r przez profesora Brånemarka. Od tego czasu prace nad dalszym rozwojem zaowocowały znacznym usprawnieniem oraz wieloma modyfikacjami konstrukcji implantów. To do lekarza należy wybór najlepszego modelu do danego przypadku. W celu pełnego odtworzenia brakującego zęba większość implantów potrzebuje trzech części: śruby wprowadzanej w kość (jest to właściwa część nazywana implantem), łącznika oraz korony. Implanty zbudowane są przede wszystkim ze stopów metali, najczęściej tytanu, cyrkonu oraz tantalu. 

Jak wygląda wprowadzanie implantu?

Zabieg wprowadzania implantu zębowego jest stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem, zdecydowanie mniej obciążającym niż usunięcie zęba. Większość takich zabiegów przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu wprowadzenia pojedynczego implantu to od 15 do 30 minut. Podczas zabiegu wykonywane jest niewielkie (około 2 cm) nacięcie w dziąśle aby odsłonić kość. Następnie preparuje się łoże implantu przez wiercenie otworu w kości. Ta procedura jest mniej odczuwalna niż usuwanie próchnicy z zęba. Na koniec wprowadzany jest wcześniej wybrany implant, a dziąsło jest zaszywane. Standardowo szwy usuwa się po 7 dniach. 

Czy każdy może mieć wprowadzone implanty?

Niestety istnieją choroby oraz inne czynniki niepozwalające na wprowadzenie implantów. Do najważniejszych należy: znaczne zaburzenia odporności, niektóre aktywne choroby nowotworowe, zaawansowana osteoporoza, niewyrównane choroby przewlekłe, znaczne ubytki kości.

Aby zabieg implantacji odbył się tak bezproblemowo jak opisaliśmy, najważniejsze jest wcześniejsze poprawne zaplanowanie zabiegu. Nie może się to odbyć bez wykonania tomografii stożkowej głowy, popularnie zwanej CBCT. Badanie to pozwala ocenić ilość kości oraz dobrać odpowiedni implant. Obecnie stosuje się dodatkowo procedery komputerowego projektowania położenia implantu oraz często wykonuje się indywidualne szablony chirurgiczne pomagające w idealnym wprowadzeniu implantu. W sytuacji gdy mamy znaczne deficyty kości niepozwalające na wprowadzenie implantu  odpowiednich rozmiarów, konieczne jest wykonanie zabiegów regeneracji kości. Zabiegi te są bardziej skomplikowane i wymagają odrębnego opisu.

Jakie są zalety i wady implantów?

Alternatywą dla uzupełnienia brakującego zęba implantem jest most. Jest to rozwiązanie wymagające obecności zębów po obydwu stronach braku. Niestety często wymaga to zniszczenia sąsiednich zębów. Dodatkowo jedzenie może utrzymać się pod uzupełnianym zębem ponieważ istnieje ryzyko pozostania przestrzeni miedzy dziąsłem a koroną uzupełnianego zęba.

Implanty zębowe są świetną odbudowa zęba, mimo że ich uszkodzenie jest niebywale trudne, to nie są jednak niezniszczalne. Niestety są też bardziej wrażliwe na stany zapalne dziąseł niż zęby, dlatego ważna jest odpowiednia higiena oraz okresowe kontrole.

lek. dent. Kamil Kikowicz

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń! 690 312 720

powiązane usługi

Wprowadzenie implantu

3450 zł

Odsłonięcie implantu
wraz z śrubą gojącą

250 zł

Sterowana regeneracja kości

od 2700 zł

Podniesienie dna zatoki szczękowej

od 2700 zł

Odbudowa implantu koroną
na łączniku indywidualnym

od 2900 do 3700 zł

All-on-4
stała odbudowa wszystkich zębów jednego łuku
na 4 implantach

42000 zł

All-on-6
stała odbudowa wszystkich zębów jednego łuku
na 6 implantach

54000 zł

Proteza oparta na 2 implantach

18000 zł

Proteza oparta na 4 implantach

23000 zł

Konsultacja implantologiczna

250 zł

najnowsze wpisy

Piękny uśmiech- czyli twój najlepszy przyjaciel.

Jest z nami od najmłodszych lat. Czy wiesz, że pierwszy świadomy uśmiech pojawia się już nawet w 2 miesiącu życia?  Jest on reakcją na to co dla dziecka najważniejsze, czyli bliskość rodziców, ich ciepło oraz troska. Od tego momentu uśmiech towarzyszy nam podczas całego życia we wszystkich radosnych chwilach. Jest on z nami zarówno w…

czytaj więcej

Ortodoncja – co warto wiedzieć?

Czym  jest leczenie ortodontyczne? Leczenie ortodontyczne polega na profilaktyce oraz leczeniu wad zgryzu poprzez zmianę ustawienia zębów, co powoduje nie tylko korzystny efekt estetyczny, ale również poprawę funkcji. Może być też wykonywane aby poprawić warunki do wprowadzenia implantu zębowego lub do leczenia protetycznego. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i…

czytaj więcej

Kontakt

Centrum Medyczne Smile and Care
ul. Cybernetyki 6a BU2
e-mail: pomoc@smileandcare.pl
02-677 Warszawa
NIP 5213934858
Regon 38953469700014

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 09:00-20:00
Wtorek: 09:00-20:00
Środa: 09:00-20:00
Czwartek: 09:00-20:00
Piątek: 09:00-20:00
Sobota: 09:00-14:00