Regeneracja kości Warszawa

Zanik kości w szczęce

Zanik kości w szczęce to proces, w wyniku którego dochodzi do częściowej utraty kości szczęki. Może on prowadzić do braku odpowiedniej ilości tkanki kostnej potrzebnej do utrzymania zębów lub implantów stomatologicznych, a także do nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu żuchwy, zmiany kształtu twarzy i utraty estetyki. Współczesna chirurgia stomatologiczna pozwala w pełni zregenerować, odbudować oraz przywrócić funkcje kości szczęki.

regeneracja kości Warszawa

Przyczyny zaniku kości w szczęce

Do zaniku kości szczęki dochodzi z różnych powodów, jednym z najczęstszych jest progresja choroby periodontologicznej, to choroba dziąseł, która prowadzi do odsuwania się dziąseł od zębów i utraty kości wokół nich. Kolejnym powodem może być chirurgiczne usunięcie zębów lub zatok, zęby i zatoki są ważne dla utrzymania tkanki kostnej szczęk. Kość w szczęce może stopniowo zanikać z wiekiem, poprzez naturalny proces starzenia się. Do zaniku kości mogą prowadzić infekcje, takie jak zapalenie zatok szczękowych, a także wypadek lub uraz, który powoduje uszkodzenie kości szczęki. Choroby endokrynologiczne i metaboliczne takie jak np. osteoporoza, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, mogą prowadzić do zaburzeń w procesach metabolicznych w kości, w wyniku czego dochodzi do ich osłabienia oraz zaniku. Należy pamiętać, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej również prowadzą do osłabienia kości i zwiększając tym samym ryzyko jej zaniku.

Regeneracja kości Warszawa

Regeneracja kości (inaczej augmentacja kości), polega na odbudowie tkanki kostnej u osób, u których doszło do jej zaniku. Zabieg sterowanej regeneracji w szczęce jest szczególnie ważny w stomatologii, ponieważ ubytek kostny metody odbudowy kości w tej okolicy może uniemożliwić pacjentowi założenie implantów zębowych bądź utrzymanie protezy.

Współczesne metody regeneracji kości zapewniają pacjentom naszej kliniki w Warszawie wysoki komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Dzięki prężnemu rozwojowi chirurgii stomatologicznej wprowadzono m.in. metody umożliwiające przygotowanie podłoża kostnego oraz zastosowanie błon zaporowych, chroniących zębodół na czas regeneracji tkanki. Dzięki nim możliwe jest wytworzenie pełnowartościowej tkanki kostnej w miejscu ubytku, stanowiących swoiste rusztowanie do odbudowy tkanki. Technika ta znana jest dziś jako Guided Tissue Regeneration (GTR).

Na czym polega regeneracja kości szczęki?

Regeneracja ubytków kostnych to zabieg pozwalający na odbudowę tkanki kostnej poprzez wykorzystaniu różnych metod, które pomagają przywrócić prawidłową ilość kości w obszarze, gdzie jest ona niedostateczna.

Augmentacja kości szczęki Warszawa zaczyna się od przeprowadzenia dokładnego badania i diagnozy. Zabieg regeneracji kości umożliwia kierowanie wzrostem nowej kości i dziąsła. W praktyce sterowana regeneracja kości polega na wprowadzeniu w miejsce ubytku materiału zastępczego, następnie jest on zabezpieczony błoną zaporową, której zadaniem jest ochrona regenerowanego miejsca poprzez uniemożliwienie wnikania do ubytku tkanek miękkich. Materiał kościozastępczy pełni w procesie sterowanej regeneracji kości funkcję matrycy dla regeneracji przebudowy kostnej. W taki sposób już po kilku miesiącach kość zostaje zregenerowana i z powodzeniem może być poddana zabiegowi wszczepienia implantów.

W przypadku, gdy zanik kostny był niewielki i ilość kości własnej pacjenta pozwala uzyskać stabilizację pierwotną po wprowadzeniu implantów, zabieg regeneracji kości przeprowadza się równolegle z zabiegiem implantacji.

regeneracja kości Mokotów

Rodzaje materiałów zastępczych stosowanych do augmentacja kości szczęki

Materiał kościozastępczy, składa się z bloków kostnych, biomateriałów oraz komórek i czynników wzrostowych uzyskanych z osocza pacjenta (PRF, PRP). Materiały wykorzystywane w procesie regeneracji kości ze względu na ich pochodzenie można podzielić na autogenne, homogenne, heterogenne i alloplastyczne. Autogenne to kość pobierana od pacjenta, homogenne pochodzą z banku kości, heterogenne to z kolei kość pochodzenia zwierzęcego, ostatnie alloplastyczne to materiały syntetyczne. Najlepsze rezultaty zapewnia użycie kości autogennej, jednak badania wykazują, że w przypadku innych materiałów wyniki są bardzo podobne. Przy doborze właściwego materiału lekarz bierze pod uwagę ich odmienne właściwości i oddziaływanie na pacjenta.

augmentacja kości szczęki

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu regeneracji

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jest zanik kości własnej oraz konieczność wszczepienia implantów zębowych. Zaleceniem do wykonania odbudowy tkanki kostnej jest również brak w uzębieniu spowodowany urazem mechanicznym, niewłaściwą higieną jamy ustnej lub ekstrakcją. Kolejnymi wskazaniami do odbudowy kości szczęki mogą być również zaniki kości spowodowane stanem zapalnym tkanki przyzębia lub wzrostem torbieli, parodontoza, odbudowa kości wyrostka zębodołowego do uzupełnień protetycznych lub kieszenie przyzębne.

Czy zabieg odbudowy kości jest bolesny?

Zabieg sterowanej regeneracji kości Warszawa wykonujemy w naszym gabinecie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg sterowanej odbudowy kości jest bezbolesny. Po zabiegu augmentacji kości może wystąpić niewielki ból i obrzęk, w takim przypadku przez pierwsze dwa dni można przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe, objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Więcej informacji w szczegółowych zaleceniach pozabiegowych.

odbudowa kości Warszawa
Centrum medyczne Smile & Care

Nasze gabinety zostały stworzone z myślą o zachowaniu komfortu oraz bezpieczeństwa.

Kontakt

Centrum Medyczne Smile and Care
ul. Cybernetyki 6a BU2
e-mail: pomoc@smileandcare.pl
02-677 Warszawa
NIP 5213934858
Regon 38953469700014

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 09:00-20:00
Wtorek: 09:00-20:00
Środa: 09:00-20:00
Czwartek: 09:00-20:00
Piątek: 09:00-20:00
Sobota: 09:00-14:00