Endodoncja czyli potocznie leczenie kanałowe.

Co to jest leczenie kanałowe? Dlaczego doszło do konieczności leczenia endodontycznego? Kiedy leczenie kanałowe może się nie powieść?

Co to jest leczenie kanałowe?

Na wstępie warto się zastanowić jak zbudowany jest ząb. Nasze zęby składają się z korony oraz korzeni. W prawidłowej sytuacji w jamie ustnej widzimy tylko koronę, a korzenie chowają się pod dziąsłem w kości. We wnętrzu korony znajduję się komora, która łączy się z kanałami znajdującym się wewnątrz korzeni. Przestrzenie te nie są puste. W środku znajduje się miazga czyli tkanka zbudowana z naczyń krwionośnych, nerwów oraz komórek specyficznych tylko dla tego miejsca – odontoblastów. Miazga ta ma liczne funkcje: 

  1. rozwój – bierze udział w wytwarzaniu tkanek zębów, 
  2. odżywianie – sieć naczyń krwionośnych dostarcza potrzebne substancje oraz minerały do już dojrzałego zęba, 
  3. ochrona – zdrowa miazga wraz z twardymi tkankami zęba stanowi barierę przed wnikaniem drobnoustrojów do organizmu,
  4. czucie – dzięki obecności włókien nerwowych odczuwamy wpływ czynników zewnętrznych na zęby,  takich jak duże zmiany temperatury (które mogą doprowadzić do uszkodzenia miazgi). Niestety ta część zęba odpowiada także za przykre dolegliwości takie jak nadwrażliwość lub ból podczas zapalenia.
Jak przebiega leczenie kanałowe w Centrum Medycznym Smile and Care?

Leczenie endodontyczne w Centrum Medycznym Smile and Care rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu oraz przeprowadzenia pełnego badania stanu jamy ustnej. Następnie lekarz rozmawia z pacjentem na temat indywidualnego planu leczenia, wydaje dokładne zalecenia oraz odpowiada na pytania odnośne leczenia. Po otrzymaniu pełnej informacji przez pacjenta można przejść do właściwego leczenia.

Często pacjenci zastanawiają się czy jest ono bolesne. Leczenie endodontyczne w przeważającej większości odbywa się w znieczuleniu miejscowym dlatego nie należy obawiać się dodatkowego bólu.

Celem leczenia kanałowego jest oczyszczenie całego zęba z bakterii, a w szczególności systemu kanałów znajdujących się w korzeniach. Lekarz dentysta najpierw czyści ząb ze wszystkich zmian próchnicowych, ponieważ to one są głównym siedliskiem bakterii. Przed leczeniem kanałowym lekarz przygotowuje pole zabiegowe przy użyciu „koferdamu”. Jest to kolorowa guma nakładana na ząb i osłaniające całe usta. Umożliwia ona izolacje leczonego zęba od śliny, ale również zapobiega dodatkowo przedostaniu się środków odkażających do jamy ustnej, poprawiając komfort pacjenta podczas wizyty.

Właściwe leczenie endodontyczne zaczynamy od odnalezienia wszyskich ujść kanałów oraz ustalenia ich długości. Ilość kanałów jest uzależniona od ilości korzeni, jednak są od tego pewne odstępstwa. Odpowiednio w zębach siecznych oraz kłach można się spodziewać jednego, sporadycznie dwóch kanałow. W zębach przedtrzonowych obecność dwóch kanałów jest już znacznie częstsze, a niejednokrotnie zdarzają się też trzy kanały. Natomiast w zębach trzonowych należy spodziewać się czterech kanałów.

Następnie lekarz oczyszcza kanały używając do tego specjalnych pilników oraz płynów odkażających, a gdy kanały są właściwie przygotowane wypełnia je trwale odpowiednim materiałem. Tak wyleczony ząb jest przygotowany do ostatecznej odbudowy.

W Centrum Medycznym Smile and Care przywiązujemy wielką uwagę do jakości oraz precyzji, każde leczenie endodontyczne prowadzone jest z użyciem mikroskopu.  Nasi lekarze mają do dyspozycji kompletny i nowoczesny sprzęt oraz wysokiej jakości materiały stomatologiczne. Fotele stomatologiczne w naszych gabinetach wyposażone są w końcówki dedykowane zabiegom endodontycznym oraz lampy RTG, co umożliwia zachowanie najwyższego standardu leczenia, oraz ocenę efektów pracy na każdym etapie. Dodatkowo dla zwiększenia precyzji zabiegu lekarz ma do dyspozycji tomografię komputerową, co umożliwia przeprowadzenie leczenia również w najtrudniejszych przypadkach.

Dlaczego doszło do konieczności leczenie endodontycznego?

Leczenie kanałowe przeprowadza się przede wszystkim gdy doszło do zapalenia, lub martwicy miazgi, wypełniającej komorę oraz kanały. Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest znaczny ubytek w koronie zęba. Miazga, poza mechaniczną osłoną w postaci twardych tkanek zęba, posiada ograniczoną możliwość obrony przed bakteriami. Przedłużająca się infekcja bakteriami lub ich toksynami może doprowadzić do narastania stanu zapalnego. Istnieje też możliwość infekcji bakteriami przez rozległe stany zapalne dziąseł, dlatego tak ważna jest regularna kontrola oraz profesjonalne oczyszczenie powierzchni zębów i dziąseł z osadów.

Zdarza się, że do konieczności leczenia endodontycznego mogą doprowadzić urazy zębów. Jest ono także przeprowadzane prewencyjnie np. przed leczeniem protetycznym lub chirurgicznym, w których istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia miazgi, co mogłoby doprowadzić do jej późniejszej martwicy oraz zgorzelinowego rozpadu.

Co wpływa na rokowanie leczenia endodontycznego?

Przede wszystkim niekorzystnie na rokowanie wpływa opóźnienie podjęcia leczenia lub odraczanie kontynuacji już rozpoczętego leczenia. Takie zachowanie powoduje rozprzestrzenienie się infekcji i może narażać na poważne powikłania, łącznie z infekcją bakteryjną nerek oraz serca. Dodatkowo pomimo zastosowania najnowszej technologi, jak mikroskopów zabiegowych oraz tomografii komputerowej zdarza się, że anatomia kanału korzeniowego uniemożliwia dokładne jego oczyszczenie. Kanały zębów mają bardzo skomplikowaną budowę, często z licznymi odgałęzieniami od głównych kanałów. Niestety nie zawsze możliwe jest mechanicznie dotarcie do wszystkich kanałów, dlatego zawsze zwracamy uwagę na użycie odpowiedniej ilości środków odkażających.

Skąd zatem mamy pewność, że leczenie zakończyło się sukcesem?

Obecnie jedyna możliwość kontroli czy wszystkie mikroskopijne i głęboko położone kanały zostały oczyszczone, to wizyty kontrolne. Podczas nich wykonywane jest badanie RTG, umożliwiające ocenę występowania zmian zapalnych w kości otaczającej leczone korzenie. W przypadku niepowodzenia pierwotnego leczenia warto rozważyć próbę ponownego leczenia.  Mimo iż  powtórne leczenie endodontyczne wyjściowo obarczone jest większym ryzykiem niepowodzenia,  wykonane przez doświadczonego lekarza daje bardzo duże szanse na sukces terapeutyczny i pozwala uratować ząb przez usunięciem.

lek. dent. Kamil Kikowicz

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń! 690 312 720

powiązane usługi

Leczenie endodontyczne
zęba siecznego lub kła

od 800 do 1150 zł

Leczenie endodontyczne
zęba przedtrzonowego

od 800 do 1500 zł

Leczenie endodontyczne
zęba trzonowego

od 1400 do 2000 zł

Powtórne leczenie endodontyczne
(w zależności od ilości kanałów)

od 1000 do 2250 zł

Usunięcie złamanego narzędzia

od 500 do 900 zł

Usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego

od 600 zł

Zamknięcie perforacji

550 zł

najnowsze wpisy

O protetyce słów kilka.

Czym jest leczenie protetyczne? Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie prawidłowej funkcji oraz wyglądu układu stomatognatycznego. Leczenie protetyczne polega na odtworzeniu utraconych tkanek zębów oraz odbudowie otaczających je tkanek miękkich.  Jakie korzyści możemy odnieść z leczenia protetycznego? Utrata zęba nie jest jedynie problemem estetycznym. Często nie zdajemy sobie sprawy z negatywnych następstw uszkodzenia nawet pojedynczego zęba....

czytaj więcej

Stomatologia zachowawcza- czym jest i dlaczego jest tak ważna?

Czym jest stomatologia zachowawcza? Stomatologia zachowawcza wraz z periodontologią to działy stomatologii zajmujące się zarówno profilaktyką chorób zębów jak i leczeniem powstałych ubytków próchnicowych.  W zakresie profilaktyki mieszczą się takie działania jak:  regularne kontrole stanu jamy ustnej i zębów instrukcja prawidłowej higieny jamy ustnej zabiegi higienizacji: skaling, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie bruzd zapobieganie nadwrażliwości oraz chorobom przyzębia...

czytaj więcej

Kontakt

Centrum Medyczne Smile and Care
ul. Cybernetyki 6a BU2
e-mail: pomoc@smileandcare.pl
02-677 Warszawa
NIP 5213934858
Regon 38953469700014

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 09:00-20:00
Wtorek: 09:00-20:00
Środa: 09:00-20:00
Czwartek: 09:00-20:00
Piątek: 09:00-20:00
Sobota: 09:00-14:00